Poprostu i10.pl

Blog o wszystkim i o niczym

Odzyskiwanie danych – ile czasu

Często spotykam się z zapytaniem ile czasu trwa odzyskiwanie danych. Dzisiaj postanowiłem na nie odpowiedzieć za pośrednictwem tej strony. W skrócie można powiedzieć, że od kilku minut do kilkudziesięciu dni. Zastanawiacie się zatem Państwo skąd wynika taka rozpiętość czasowa?

Otóż od kilku czynników:

  • przyczyny utraty danych (usunięcie/nadpisanie danych, uszkodzenie nośnika)
  • rodzaj nośnika (dysk twardy, pen drive, karta sim, telefon, karta pamięci)
  • pojemności nośnika
  • ilości zapisanych danych
  • zastosowanych technologii

 
Jeżeli usunięcie danych nastąpiło w wyniku skasowania partycji, usunięcia danych, formatowania nośnika dane odzyskuje się w przeciągu kilku minut do kilkunastu godzin. Tutaj znaczenie mają cztery czynniki: przyczyna utraty danych, pojemność nośnika, ilość danych, zastosowany interfejs. Oczywistym jest, że interfejs SATA jest szybszy od IDE, co za tym idzie dane będą odzyskiwać/kopiować szybciej.

Skąd wynika termin kilkudziesięciu dni? W przypadku odzyskiwanie danych z dysków twardych uszkodzonych mechanicznie zachodzi konieczność znalezienia dawcy dla dysku. Dawcą nie może być dowolny dysk, tylko taki co spełnia kilka wymagań. Są nimi np. producent, seria, pojemność, ilość talerzy i głowic, firmware czy czasami nawet kraj produkcji.

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Odzyskiwanie danych – ile czasu została wyłączona

Comments are closed.