Poprostu i10.pl

Blog o wszystkim i o niczym

Czystość w dysku twardym – sterylność

Produkcja dysków twardych odbywa się w specjalnych pomieszczeniach, wyposażonych w filtry HEPA. Odpowiednie filtrowanie powietrza, ochronny ubiór, rękawiczki ESD, czepki na głowę i maska na usta ma zapobiec dostaniu się do dysku twardego wszelkiego rodzaju brudu, pyłu, pary, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Dostanie się brudu do wnętrza dysku skraca jego żywotność i zwiększa ryzyko uszkodzenia powierzchni talerzy, czy głowic. Czy zawsze jest jednak tak, że dysk w środku jest idealnie czysty? Niestety nie. Nie raz zdarzyło się otwierając dysk twardy, który nigdy wcześniej nie był otwierany, posiadał wszystkie nienaruszone plomby widzieć kurz, drobne cząstki brudu. Gdzieś firma produkująca dyski twarde nie spełniła wszystkich standardów i wymogów odnośnie wytwarzania dysku. Czasami zdarza się pytanie klienta, ile czasu jego dysk podziała. Dysk może podziałać dzień, może rok, a może kilka lat. Co na to wpływa?

  • proces wytworzenia
  • obciążenie dysku (czas pracy)
  • temperatura pracy dysku
  • środowisko pracy
  • działanie zewnętrzne (upadek, uderzenie)

 

Co zalecam klientom? Robić dwie kopie zapasowe, najlepiej na nośnikach różnego typu, np. dysk twardy, pen drive, czy dysk twardy i płyty cd/dvd.

Poniżej zdjęcie tzw. clean room (czyste pomieszczenie) firmy Seagate:

clean_room

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Czystość w dysku twardym – sterylność została wyłączona

Comments are closed.