Poprostu i10.pl

Blog o wszystkim i o niczym

Archive for the 'Odzyskiwanie danych' Category

Odzyskiwanie danych z uszkodzonej karty pamięci bądź uszkodzonego pendrive

Powoli rusza blog o odzyskiwanie danych z uszkodzonych kart pamięci oraz uszkodzonych pendrive. Zamieszczone tam będą informacje o kartach pamięci oraz pendrivach z których mieliśmy przyjemność odzyskiwać dane. Trochę tego będzie dlatego informacje będą dodawane systematycznie. Na utworzonym blogu będą zdjęcia z uszkodzonych kart pamięci, uszkodzonych kart microSD, uszkodzonych kard SD, uszkodzonych kart CompactFlash z których odzyskiwaliśmy dane. Zamieścimy również zdjęcia uszkodzonych pendrive z których również odzyskiwaliśmy dane. Na poszczególnych stronach będą informacje o układach pamięci oraz kontrolerach, informacjach odczytanych z obudowy karty czy pendrive, tak aby łatwo było zidentyfikować dany nośnik.
Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że wszystkie zamieszczone wpisy dotyczą przypadków uszkodzonych kart i pendrive, a nie sytuacji w których klient usunął dane, sformatował nośnik. Wszystkie zamieszczone zdjęcia dotyczą kart i pendrive które nie były rozpoznawane przez system, komputer, telefon.

Wspomniany blog oraz informacje o odzyskiwaniu danych z uszkodzonych kart microSD i nie tylko znajdziecie pod adresem: blog.dapro.pl

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have 2 komentarze

Polski rynek odzyskiwania danych

Ostatnio analizując rynek stwierdziłem, że w Polsce działa kilka firm zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych. Niektóre firmy, które z pozoru były dużymi i znanymi firmami okazały się tylko pośrednikami. Nie od dziś wiadomo, że aby profesjonalnie zajmować się tematyką potrzeba dużych nakładów finansowych, sporej wiedzy i doświadczenia, dlatego tylko kilka firm w Polsce stać na to aby profesjonalnie zajmować się tematem.

Niestety większość firm (firma X), które chwalą się „osiągnięciami” i referencjami tak naprawdę zbiera od klientów uszkodzone nośniki i przekazuje je innej firmie (firma Y) w celu odzyskiwania danych. Gdy firma Y odzyska dane, nośnik klienta wraz z nośnikiem zawierającym odzyskane dane trafia do firmy X. Firma X kontaktuje się z klientem wystawiając fakturę i prosząc o referencje.

Firma X otrzymuje zapłatę za odzyskanie danych, zabiera sobie część prowizji i resztę płaci firmie Y. Tak niestety działa biznes zaawansowanego odzyskiwania danych. To także, często tłumaczy czas, jaki jest potrzebny na odzyskiwanie danych. Pomijam sytuacje, w których czeka się na dostarczenie nośnika dawcy.

Klient dostarcza do firmy X nośnik. Firma X przesyła go dalej do firmy Y. Firma Y ma kilka dni na analizę + odzyskanie. Następnie firma Y odsyła dysk do firmy X. Sama wysyłka w dwie strony to 2-3 dni od momentu dostarczenia nośnika do firmy X.

Jeżeli oddajesz swój nośnik do firmy X, w której wita Cię sekretarka i mówi, że analiza standardowa trwa 10 dni to już wiesz, że Twój nośnik zostanie odesłany do firmy Y, a firma X to tylko pośrednik. W wielu przypadkach wystarczy tak naprawdę kilka minut na stwierdzenie uszkodzenia/usunięcia i określenia kosztów odzyskiwania.

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Polski rynek odzyskiwania danych została wyłączona

Odzyskiwanie danych z karty microSD uszkodzenie elektroniczne

Zacznę może od wyjaśnienia, że chodzi mi o odzyskiwanie danych z karty microSD uszkodzonej elektronicznie, a nie takiej z której dane zostały usunięte, bądź karta została sformatowana.

Odzyskiwanie danych z karty microSD uszkodzonej elektronicznie jest możliwe, choć niestety nie jest to proste i tanie. Karty microSD zbudowane są w technologi monolitów i nie ma w ich przypadku możliwości odzyskiwania danych poprzez czytnik, czy wylutowanie chip’a z danymi. Tutaj niestety potrzebne jest duże doświadczenie w lutowaniu pod szkłem powiększającym/mikroskopem stereoskopowym.

W skrócie odzyskiwanie danych z kart microSD z uszkodzonym kontrolerem odbywa się w następujących krokach:

– z karty microSD ściera się cienką warstwę plastiku, tak aby dostać się do punktów łączenia

microsd

– przy pomocy mikroskopu/lupy lutuje się cienkie przewody w odpowiednie punkty karty, zaś ich drugi koniec do czytnika/programatora chipów.

– przy pomocy czytnika, oprogramowania i zawartych w nim algorytmów dokonuje się konwersji/dekodowania danych do postaci umożliwiającej odczytanie

Brzmi prosto prawda? Nic bardziej mylnego.

Krok pierwszy jest najprostszy, choć wymaga również wprawy. Cała zabawa zaczyna się z lutowaniem. Nie myśl, że każda karta microSD zbudowana jest tak samo, ma takie same wyprowadzenia w tych samych miejscach. Niestety jest kilkaset wariantów, a producenci kart microSD nie zawsze chcą dzielić się informacjami. Gdy już uda się zdobyć lub rozpracować miejsca lutowania, drugi problem to dekodowanie danych, które również nie jest rzeczą łatwą.

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Odzyskiwanie danych z karty microSD uszkodzenie elektroniczne została wyłączona

Pośpiech w odzyskiwaniu danych

Jak to mówią, „Śpiesz się powoli”. To samo hasło można zastosować w przypadku odzyskiwania danych. Tutaj nie ma mowy o pośpiechu. Przy obecnej precyzji i gęstości zapisu informacji nie ma mowy o najmniejszym błędzie, dlatego procedurę odzyskiwania danych należy przeprowadzać spokojnie. Po otwarciu dysku spadająca na talerze śrubka może spowodować bezpowrotną utratę danych. Omyłkowe przesunięcie, naciśnięcie ramienia głowicy może je odkształcić, co spowoduje, że głowica nie będzie w stanie odczytać danych. Odzyskiwanie danych jest branżą w której wymaga się sporej wiedzy i praktyki.

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Pośpiech w odzyskiwaniu danych została wyłączona

Czystość w dysku twardym – sterylność

Produkcja dysków twardych odbywa się w specjalnych pomieszczeniach, wyposażonych w filtry HEPA. Odpowiednie filtrowanie powietrza, ochronny ubiór, rękawiczki ESD, czepki na głowę i maska na usta ma zapobiec dostaniu się do dysku twardego wszelkiego rodzaju brudu, pyłu, pary, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Dostanie się brudu do wnętrza dysku skraca jego żywotność i zwiększa ryzyko uszkodzenia powierzchni talerzy, czy głowic. Czy zawsze jest jednak tak, że dysk w środku jest idealnie czysty? Niestety nie. Nie raz zdarzyło się otwierając dysk twardy, który nigdy wcześniej nie był otwierany, posiadał wszystkie nienaruszone plomby widzieć kurz, drobne cząstki brudu. Gdzieś firma produkująca dyski twarde nie spełniła wszystkich standardów i wymogów odnośnie wytwarzania dysku. Czasami zdarza się pytanie klienta, ile czasu jego dysk podziała. Dysk może podziałać dzień, może rok, a może kilka lat. Co na to wpływa?

  • proces wytworzenia
  • obciążenie dysku (czas pracy)
  • temperatura pracy dysku
  • środowisko pracy
  • działanie zewnętrzne (upadek, uderzenie)

 

Co zalecam klientom? Robić dwie kopie zapasowe, najlepiej na nośnikach różnego typu, np. dysk twardy, pen drive, czy dysk twardy i płyty cd/dvd.

Poniżej zdjęcie tzw. clean room (czyste pomieszczenie) firmy Seagate:

clean_room

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Czystość w dysku twardym – sterylność została wyłączona

Dlaczego odzyskiwanie danych jest takie drogie?

Często ludzie zadają sobie pytanie, dlaczego odzyskiwanie tyle kosztuje, dlaczego jest to takie drogie? Wpływa na to kilka czynników, jednym z nich jest firma. Są firmy które np. za odzyskanie usuniętych danych z dysku o pojemności 40 GB wezmą 1000 zł, gdy inne biorą 300 zł. W tym przypadku liczy się rozpoznawalność firmy i ich renoma. Oczywiście nigdzie nie jest powiedziane, że firma za 1000 zł zrobi to lepiej i szybciej niż firma za 300 zł. Tu chodzi przede wszystkim o markę. Innym czynnikiem wpływającym na cenę jest przyczyna utraty danych. Tutaj oczywistym jest, że łatwiej jest odzyskać dane, które zostały skasowane, niż dane które znajdują się na urządzeniu uszkodzonym mechanicznie, czy elektronicznie. W obu tych przypadkach będzie duża rozpiętość cenowa, w zależności od diagnozy, zastosowanych narzędzi do odzyskiwania i naprawy. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu do odzyskiwania danych oraz jego kosztów i licencji na oprogramowanie. Dla przykładu, aby wymienić uszkodzoną głowicę w dysku twardym potrzebujemy komory laminarnej (koszt powyżej 4000 zł), dawcy dysku oraz narzędzia do przełożenia głowicy. Takim narzędziem jest np. poniższy uchwyt, który w zależności od modelu obsługuje od kilku do kilkudziesięciu modeli dysku. Taki jeden uchwyt to koszt 500 Euro. Proszę uwzględnić, że modeli dysków/serii jest setki, a nawet tysiące, a poniższe narzędzie wspiera np. kilkadziesiąt. Żeby zatem mieć cały zestaw takich narzędzi trzeba wydać tysiące EURO.

hdd

Są tutoriale w sieci, które mówią, że można użyć np. słomek do picia, papierków itd. Owszem, można, ale czy będzie to skuteczne i wystarczająco precyzyjne? To tak jak by na stole operacyjnym ciąć pacjenta piłą do drewna zamiast skalpelem. Też się przetnie.

Kolejna rzecz, odzyskiwanie danych z uszkodzonych pamięci flash, typu pen drive, karta pamięci (SD, microSD i inne). Tutaj bez specjalnego urządzenia się nie obędzie. Jego koszt to w przybliżeniu 12.000 zł + do tego roczna licencja. Mikroskop i lutownica w tym przypadku to na szczęście mniejsza inwestycja.

I najważniejsze, 3x wiedza i 3x doświadczenie. Ciężko jest znaleźć coś sensownego odnośnie odzyskiwania danych, a szkolenia? Ostatnio przeglądałem Internet w ich poszukiwaniu, koszt za 2 dni to rząd: 8.000 – 12.000 zł. Nie licz, że w kilka dni opanujesz temat odzyskiwania, na to potrzebujesz lat, sporej wprawy i doświadczenia.

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Dlaczego odzyskiwanie danych jest takie drogie? została wyłączona

Budowa dysku twardego

W hermetycznie zamkniętej obudowie znajdziemy jeden, bądź kilka wirujących talerzy. Talerze te wykonane są ze stopu aluminium i są pokryte warstwą magnetyczną. Do odczytu danych z talerzy wykorzystuje się głowice. Może być ich kilka w zależności od ilości talerzy, jednak nie więcej niż 2 głowice na talerz. Głowice zamieszczone są na ramieniu. Ramię głowicy sąsiaduje z układem pozycjonującym. Wraz ze wzrostem pojemności dysków twardych rośnie gęstość zapisu informacji, co znacząco wpływa na trudność w odzyskiwaniu danych z dysku twardego.

dysk

 

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Budowa dysku twardego została wyłączona

Utrata danych – co robić?

Najważniejsze: nie panikować, nie używać nośnika/urządzenia, oddać go do firmy odzyskującej dane.

Jeżeli przestrzegasz powyższych wskazówek, a Twój dysk nie został przejechany przez czołg, to szanse na odzyskanie Twoich danych są bardzo duże.
Pamiętaj, nie korzystaj z nośnika, nie zapisuj na nim żadnych nowych danych. Każde nowe pliki nadpisują stare usunięte/utracone. Instalując program do odzyskiwania danych na dysku z którego dane zginęły bezpowrotnie nadpisujesz utracone dane. Zawsze odzyskuj dane na inny dysk niż ten z którego dane zostały utracone.

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Utrata danych – co robić? została wyłączona

Odzyskiwanie danych – ile czasu

Często spotykam się z zapytaniem ile czasu trwa odzyskiwanie danych. Dzisiaj postanowiłem na nie odpowiedzieć za pośrednictwem tej strony. W skrócie można powiedzieć, że od kilku minut do kilkudziesięciu dni. Zastanawiacie się zatem Państwo skąd wynika taka rozpiętość czasowa?

Otóż od kilku czynników:

  • przyczyny utraty danych (usunięcie/nadpisanie danych, uszkodzenie nośnika)
  • rodzaj nośnika (dysk twardy, pen drive, karta sim, telefon, karta pamięci)
  • pojemności nośnika
  • ilości zapisanych danych
  • zastosowanych technologii

 
Jeżeli usunięcie danych nastąpiło w wyniku skasowania partycji, usunięcia danych, formatowania nośnika dane odzyskuje się w przeciągu kilku minut do kilkunastu godzin. Tutaj znaczenie mają cztery czynniki: przyczyna utraty danych, pojemność nośnika, ilość danych, zastosowany interfejs. Oczywistym jest, że interfejs SATA jest szybszy od IDE, co za tym idzie dane będą odzyskiwać/kopiować szybciej.

Skąd wynika termin kilkudziesięciu dni? W przypadku odzyskiwanie danych z dysków twardych uszkodzonych mechanicznie zachodzi konieczność znalezienia dawcy dla dysku. Dawcą nie może być dowolny dysk, tylko taki co spełnia kilka wymagań. Są nimi np. producent, seria, pojemność, ilość talerzy i głowic, firmware czy czasami nawet kraj produkcji.

posted by admin in Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Odzyskiwanie danych – ile czasu została wyłączona

Odzyskiwanie danych z karty pamięci

Ostatnio miałem problem ze zdjęciami zapisanymi na karcie SD, zdjęcia zginęły. W wakacje zrobiłem dużo zdjęć moim aparatem. Wszystkie zdjęcia zostały zapisane na karcie pamięci. Tydzień temu chciałem przegrać zdjęcia na komputer. Podłączyłem aparat z włożoną kartą pamięci i zacząłem przenosić zdjęcia. Po zakończonej czynności odłączyłem aparat. Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się, że zdjęcia które skopiowałem zgineły… tak zdjęcia znikneły z karty pamięci. Nie było ich także na komputerze. Ściągnąłem program do odzyskiwania danych, niestety nie poradził sobie. Później ściągnąłem następny program… ten sam problem. Bardzo zależało mi na odzyskaniu zdjęć z karty SD. Na frazę odzyskiwanie danych z karty pamięci znalazłem stronę: odzyskanie-danych.pl. Wypełniłem formularz, dostałem odpowiedź przesłałem kartę i po 4 dniach otrzymałem przesyłkę ze wszystkimi odzyskanymi danymi. Odzyskano wszystkie moje zdjęcia. Jestem bardzo zadowolony, bo to były fotografie ślubne mojego klienta. Koszt odzyskania zdjęć był niewielki.

posted by admin in Informatyka,Odzyskiwanie danych and have Możliwość komentowania Odzyskiwanie danych z karty pamięci została wyłączona